"Zarządzanie systemami to sztuka łączenia ludzi, technologii i procesów w celu osiągnięcia wspólnych celów."
- Peter Drucker
Systemy informatyczne składają się z różnych, połączonych ze sobą elementów. Serwery, komputery, aplikacje, bazy danych, urządzenia sieciowe i drukarki.
Jeżeli któryś z tych elementów zawiedzie może doprowadzić do utraty danych, wstrzymania pracy firmy a nawet do finansowych strat.
Kompetencje – nasi Administratorzy to specjaliści o kompetencjach eksperckich
Monitorowanie – nasze narzędzia stale monitorują parametry nadzorowanych systemów i w razie nieprawidłowości podejmują próbę automatycznej naprawy. Jeżeli ta się nie powiedzie lub jest niemożliwa, to zgłaszają zdarzenie zespołowi specjalistów, który ma za zadanie znaleźć przyczynę problemu i mu zaradzić.
Najważniejsze parametry które monitorujemy:
• Aktualność systemów operacyjnych, firmware’u i oprogramowania
• Zajętość dysków
• Awarie dysków
• Działanie programu antywirusowego i jego aktualność
• Działanie kluczowych programów na serwerach
• Poprawność wykonania kopii zapasowych
• Obciążenie
• Anomalie w logach systemowych
To oczywiście nie są wszystkie, ale jest ich zbyt wiele, żeby je tu wymieniać.
Zarządzanie kontami i uprawnieniami –
zakładamy użytkowników na serwerach, aplikacjach, urządzeniach i przypisujemy im uprawnienia tak, żeby każdy miał dostęp tylko do tego do czego ma mieć.
Określamy potrzeby każdego Klienta z osobna i na tej podstawie opracowujemy procedury dodawania nowych osób czy procedury postępowania w przypadku odejścia pracownika. Dzięki temu nowi ludzie mają wszystko co jest potrzebne im do pracy już pierwszego dnia, a byli pracownicy tracą dostęp do systemu.
Instalowanie i Konfiguracja – nowe urządzenie czy aplikację trzeba zainstalować i skonfigurować, tak żeby pomagały wszystkim w ich codziennej pracy. A jeżeli pojawiają się nowe wymagania dostosowujemy konfigurację do nowej sytuacji. Jednocześnie zwracamy uwagę, żeby ustawienia zapewniały bezpieczeństwo infrastruktury i były zgodne z dobrą praktyką.
Aktualizowanie – podczas wytwarzania oprogramowania zdarza się, że programiści nie przewidzą pewnych sytuacji, albo o czymś zapomną. To powoduje, że oprogramowanie może zawierać błędy. O ile błąd, który powoduje, że zawiesza nam się Outlook może być irytujący, to inne błędy które powodują niestabilną pracę serwerów czy wręcz umożliwiają osobom nieuprawnionym przejęcie kontroli nad naszymi urządzeniami może mieć katastrofalne skutki. Dlatego regularnie aktualizujemy oprogramowanie na wszystkich elementach systemu: serwerach, komputerach, urządzeniach i drukarkach.
Zdarza się, że producenci wypuszczają aktualizacje, które jedną rzecz poprawiają, ale drugą psują. Dlatego testujemy łatki przed instalowaniem i śledzimy specjalistyczne serwisy, żeby uniknąć kłopotów.
Zabezpieczanie danych – utrata danych może poważnie utrudnić działalność przedsiębiorstwa albo narazić na odpowiedzialność przed organami nadzoru, jeżeli w danej branży wymagane jest przechowywanie danych przez jakiś czas. Rekomendujemy narzędzia do tworzenia kopii zapasowych dostosowane do potrzeb Klienta w zależności od tego, ile jest danych i jak długo chcemy je przechowywać. Zgodnie z dobrą praktyką zalecamy posiadanie trzech kopii danych w tym jednej poza siedzibą na wypadek zalania, pożaru czy innej katastrofy. Oraz jednej kopii niedostępnej przez sieć na wypadek wirusów szyfrujących dane. Monitorujemy wykonywanie i regularnie testujemy kopie zapasowe.
Tworzymy też kopie zapasowe konfiguracji urządzeń, żeby w razie pomyłki czy awarii szybko móc przywrócić pożądane uprawnienia.
Współpraca z dostawcami zewnętrznymi – jeżeli sytuacja tego wymaga współpracujemy ze specjalistami od danego oprogramowania np. księgowego, logistycznego czy ERP. Umożliwiamy im bezpieczny dla Klienta dostęp do infrastruktury i asystujemy przy pracach związanych z danym oprogramowaniem.
Administracja systemami informatycznymi to kluczowy element zarządzania infrastrukturą IT, zapewniający stabilność, bezpieczeństwo i wydajność środowisk IT. Nasze usługi w zakresie administracji obejmują kompleksowe zarządzanie serwerami, sieciami, bazami danych oraz aplikacjami, umożliwiając Twojej organizacji skoncentrowanie się na działalności biznesowej, zamiast na codziennych zadaniach związanych z utrzymaniem infrastruktury.