Biuro: ul. Indiry Gandhi 23, 02-776 Warszawa

509-545-000 [email protected]

Jak bezpiecznie korzystać z poczty firmowej?

2023-09-21

Poczta firmowa to jeden z głównych sposobów komunikacji, a jednocześnie jeden z najsłabszych punktów w zabezpieczeniach IT wielu przedsiębiorstw. Choć często narażona na ataki hakerów, bywa bagatelizowana, ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo takie narzędzie wymiany informacji jest podatne na włamania i jak poważne konsekwencji niesie za sobą nieautoryzowany dostęp do niego. Tymczasem służbowa skrzynka zwiera mnóstwo poufnych informacji, których wyciek może doprowadzić nawet do upadku firmy: dane osobowe klientów, dokumentację dotycząca zamówień, gotowe projekty itd. Dlatego zapewnienie bezpieczeństwa biznesowej korespondencji elektronicznej jest tak ważne – niezależnie od tego, czy prowadzisz małą, czy dużą firmę, powinno być to Twoim priorytetem. Istotne jest również regularne przeprowadzanie testów penetracyjnych, które mogą wykryć potencjalne słabości w systemie przed ich wykorzystaniem przez złośliwe oprogramowanie lub hakerów. Edukacja pracowników w zakresie rozpoznawania i reagowania na podejrzane e-maile może znacząco zwiększyć ogólną cyberbezpieczeństwo organizacji. Należy także utrzymywać aktualizacje oprogramowania zabezpieczającego, aby zapewnić ochronę przed najnowszymi zagrożeniami.

Jak zabezpieczyć pocztę w firmie?

Jeśli chcemy zagwarantować sobie bezpieczne korzystanie z poczty w firmie, powinniśmy przede wszystkim sięgnąć po specjalnie do tego celu przeznaczone oprogramowanie i inne rozwiązania IT. Podstawą skutecznej ochrony będzie w tym przypadku filtr antyspamowy, analizujący zawartość skrzynki pod kątem spamu i usuwający niechciane wiadomości, oraz program antywirusowy, wykrywający i blokujący zainfekowane załączniki i odnośniki. Ważne jest, aby także zainstalować zaawansowane systemy detekcji i reakcji na incydenty (EDR), które mogą badać i reagować na podejrzane zachowania w czasie rzeczywistym. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, organizacje mogą również skorzystać z usług zewnętrznych firm audytowych, które oferują specjalistyczne testy podatności i audyty bezpieczeństwa. Regularne aktualizacje polityk bezpieczeństwa i procedur zapewnią, że praktyki bezpieczeństwa są zawsze zgodne z obowiązującymi standardami i przepisami.

Dodatkową formą zabezpieczenia może być aktywacja uwierzytelniania wielopoziomowego, co najmniej dwuetapowego, podczas logowania. Podwójna autoryzacja, będąca rozszerzeniem standardowego zabezpieczenia za pomocą hasła, zapewnia dużo lepszą weryfikację dostępu. Poczta firmowa powinna być także szyfrowana, najlepiej w technologii S/MIME. Dodatkowo, stosowanie bezpiecznych protokołów komunikacji takich jak TLS dla wszystkich przesyłanych danych może dalej zabezpieczyć pocztę przed przechwyceniem przez nieuprawnione osoby. Firmy mogą również rozważyć wdrożenie narzędzi do zarządzania kluczami cyfrowymi, co zapewni większą kontrolę nad szyfrowaniem i certyfikatami. Współpraca z renomowanymi dostawcami bezpieczeństwa może również pomóc w utrzymaniu wysokiego poziomu zabezpieczeń dzięki dostępowi do najnowszych technologii i najlepszych praktyk.

Jak bezpiecznie korzystać z poczty?

Zabezpieczenia sprzętowe to nie wszystko. Powinniśmy też zadbać o czynnik ludzki, czyli uświadomienie wszystkim pracownikom jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas korzystania ze służbowej skrzynki. Chodzi między innymi o tworzenie trudnych do odgadnięcia haseł, ich bezpieczne przechowywanie oraz regularną zmianę, nieotwieranie wiadomości z podejrzanych źródeł, unikanie korzystania z sieci publicznych itp. Firma powinna także rozważyć wprowadzenie oprogramowania do zarządzania hasełami, które pomoże w tworzeniu i przechowywaniu skomplikowanych haseł. Regularne szkolenia z cyberbezpieczeństwa są kluczowe, aby pracownicy byli na bieżąco z metodami ochrony przed nowymi zagrożeniami. Ponadto, należy wdrożyć procedury szybkiego reagowania na incydenty bezpieczeństwa, tak aby w przypadku naruszenia, działania naprawcze mogły być natychmiast podjęte.